مغزیجات

آجیل و خشکبار در رژیم کتو

بهترین و بدترین ها

آیا می توانید در رژیم غذایی کتو آجیل میل کنید؟ خب ، هم بله و هم خیر ... بستگی به این دارد که چه نوع آجیلی را انتخاب کنید. این راهنمای تصویری به شما در انتخاب آجیل با کمترین کربوهیدرات کمک می کند .

گزینه ها در سمت چپ، کمترین کربوهیدرات را دارند و عدد بالای آجیل بیانگر میزان کربوهیدرات قابل هضم در 100 گرم از آن مغز می‌باشد.

یک راهنمای نادرست این است که گفته می‌شود 100 گرم آجیل در حدود سه مشت است. اما دست ها در اندازه های مختلفی قرار می گیرند ، بنابر این برای اینکه مقدار تقریبا دقیق آن را بدانید ، در اینجا تعداد دقیق آجیل ها برای 100 گرم  آورده شده است:

فندق : 70 عدد

مغز گردو: 25 عدد

بادام زمینی:  یک فنجان

بادام: 80 عدد

پسته: ¾ لیوان

مغز تخمه: ¾ فنجان

بادام هندی: 60 عدد

آجیل، یکی از دوست داشتنی ترین خوردنی ها در رژیم کتو

آجیل های کم کربوهیدرات را در صورت گرسنگی به عنوان میان وعده میل کنید، آنها را روی سالاد و سایر دسرها بریزید و یا آنها را در کره خرد کنید و میل کنید.

از آجیل های سمت راست به ویژه بادام هندی یا بادام زمینی باید در کتو پرهیز شود. چرا که شما به سرعت می توانید به 20 گرم کربوهیدرات روزانه برسید و در کل حدود 60 عدد بادام هندی برای رسیدن به این حد کافی است.

برای همه این انواع مختلف آجیل ، هرگز مواردی را که با شکر و ... مزه دار شده اند ، نخورید ، مواردی مانند "عسل برشته شده" ، "چیلی شیرین" ، "کارامل شور" و "ادویه دار" و ... بنابراین برچسب های بسته بندی محصولات را بخوانید تا مطمئن شوید که هیچ قندی اضافه نشده است و بعدا آن را مصرف کنید.


دلیلی برای نخوردن آجیل
علی رغم آنکه آجیل های کم کربوهیدرات گزینه های خوبی برای کتو هستند، اما اگر قصد کاهش وزن و یا از بین بردن دیابت نوع 2 را دارید بهتر است که مصرف آجیل ها را محدود کنید، چرا که مصرف زیاد آنها هم میتواند مشکل ساز شود.

به خاطر داشته باشید که همه آجیل ها حاوی مقدار زیادی چربی ، پروتئین، مواد معدنی و کالری هستند در نتیجه شما اگر شما گرسنه هستید و به انرژی نیاز دارید ، آجیل بخورید . اما اگر فقط بین وعده های غذایی و بدون اینکه گرسنه باشید، دوست دارید آن را بخورید... چونکه آجیل خوش طعم است یا ...  ، بهتر است که از خوردن آن اجتناب کنید. چرا؟!  چون بجای اینکه بدن شما چربی های اضافه خودش را بسوزاند، چربی های آجیل را می‌سوزاند. این موضوع زمانی که از وزن فعلی و سلامت متابولیک خود راضی هستید ، خوب است. اما اگر قصد کاهش وزن را دارید این یک داستان متفاوت است. در این حالت، کاهش میان وعده های غذایی و به حداقل ممکن رساندن آنها بهترین گزینه باشد.

مثل همیشه ، وقتی گرسنه اید ، غذا بخورید. وقتی گرسنه نیستید ، نخورید!!!

نحوه جلوگیری از پرخوری آجیل ها

آجیل ها به تنهایی بسیار خوشمزه و خوب هستند به ویژه انواع شور آنها، بنابراین مصرف آنها بسیار آسان است. همچنین افزودن نمک به آجیل باعث می شود تا آنها به طور قابل ملاحظه ای جذاب و خوش طعم شوند و برای بسیاری از افراد تقریباً اعتیاد آور می‌شود . به همین خاطر این می تواند به خوردن به مراتب بیشتر از آنچه شما نیاز دارید منجر شود. خوردن بیش از حد بسیاری از آجیل ها ، به ویژه با تعداد کربوهیدرات بیشتر ، می تواند به طور جدی کاهش وزن را متوقف و یا سرعت آن را بسیار کم کند. نکاتی برای کمک به کنترل مصرف وجود دارد:

  1. مقداری را که می خواهید بخورید و مجاز هستید انتخاب کنید.
  2. آجیل ها را درون یک کاسه کوچک قرار دهید (از کیسه یا ظرف کامل آن نخورید).
  3. ترجیحاً هنگام تلویزیون ، تماشای فیلم یا فعالیت دیگری که بیشتر مورد توجه شماست، آجیل نخورید و به جای آن از فعالیت مورد علاقه تان لذت ببرید.
  4. اگر فهمیدید که کاهش وزن شما متوقف شده است ، مصرف آجیل را کم کنید و آنها را به صورت خفیف و گاه و بیگاه بخورید.