نوشیدنی ها

آیا تشنگی در رژیم کتو وجود دارد؟ بهترین نوشیدنی ها کدامند؟ از چه نوشیدنی هایی باید پرهیز کنید؟

نکته ساده: آب فوق العاده است. کربوهیدرات ندارد و برای رفع عطش عالی است. در صورت داشتن آنفلوآنزای کتو یا سردرد ، مقداری نمک به آن اضافه کنید.

انتخاب عالی دیگر چای یا قهوه است، اما شکر را اضافه نکنید!.

این راهنمای تصویری بهترین و بدترین گزینه ها را برای شما به نمایش گذاشته است.

اعداد نمایش داده شده برای هر کدام از نوشیدنی ها مشخص کننده مقدار گرم کربوهیدرات خالص در یک وعده معمولی است،مانند مقدار بسته بندی شده در یک قوطی یا یک بطری معمولی.

نوشیدنی هایی که مقدار کربوهیدرات آن با رنگ سبز مشخص شده است، گزینه های مناسب کتو هستند. نوشیدنی هایی که دارای ستاره هستند دارای برخی از ویژگی هایی هستند که برای اطمینان از میزان کربوهیدرات آنها باید جزئیات بیشتر آن را بخوانید.

درمورد قهوه یا چای: فقط یک قاشق چایخوری شکر (یا یک عدد قند) حدود 4 گرم کربوهیدرات وجود دارد که با این وجود درصورت مصرف آن، ماندن در زیر 20 گرم کربوهیدرات در روز را سخت می‌کند.

برخی از محاسبات ساده

نوشیدن یک نوشابه شیرین در رژیم غذایی کتو هرگز ایده خوبی نیست. یک بطری بزرگ (یعنی 1 لیتر یا بیشتر) دارای کربوهیدرات بیشتری نسبت به مصرف مجاز در کل هفته است.

یک قوطی کوچک نوشابه می تواند شما را به مدت یک روز از کتوزیست بودن خارج کند، اما یک بطری بزرگ ممکن است برای چند روز یا حتی یک هفته از کتوزیستی شما جلوگیری کند. 

اگر به دیابت یا ... مبتلا هستید، از همه نوشیدنی های شیرین به منظور ثابت نگه داشتن قند خون و بهبود سلامتی خودداری کنید.

نوشابه های رژیمی در رژیم کتو، مجاز یا غیر مجاز؟

در طول 40 سال گذشته، نوشابه های رژیمی بدون کالری یا کربوهیدرات  بازار گسترده ای را در سرتاسر جهان داشته اند و این ایده را تبلیغ می کنند که می توانید بدون هیچگونه ضرر و عواقبی یک نوشیدنی با مزه شیرین میل کنید. افسوس که اینگونه نیست.

این نوشیدنی های رژیمی با محصولات مصنوعی مانند آسپارتام ، سوکرالوز یا استویا تهیه شده اند و لزوماً برای کاهش وزن پایدار یا بهبود سلامتی مفید نیستند.

مشکلات آنها شامل حفظ میل به مزه های شیرین است، که می تواند پیشرفت کتو را تحت تأثیر قرار دهد و اعتیاد به قند را در جای خود نگه دارد. برخی از شیرین کننده ها ، مانند ساکاروز ، هنوز هم می توانند باعث ایجاد قند خون شوند و در ذخیره چربی نقش داشته باشند. مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که نوشیدن نوشابه های رژیمی با رژیم های غذایی بیشتر و میزان بالاتر بیماری های قلبی عروقی همراه است. 

مطالعات دیگر اشاره کرده اند که تأثیر طولانی مدت آنها بر بسیاری از فاکتورهای بهداشتی هنوز ناشناخته است و این ممکن است باعث تغییر بسیاری از فرآیندهای بدن از جمله متابولیسم، تنظیم اشتها و میکروبیوم شود.

مطالعات حمایت استفاده از نوشابه های رژیمی در برنامه های کاهش وزن اغلب توسط صنعت نوشیدنی رژیم غذایی انجام می شود. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که بخش عمده ای از تحقیقات مربوط به شیرین کننده های مصنوعی توسط صنعت تأمین شده است و دارای تضاد منافع ،و نتایجی است که نمی توان آنها را تکثیر کرد.

نوشیدن نوشابه رژیمی ممکن است بهتر از نوشیدن نوشابه باشد. با این حال، اگر بتوانید هر دو مورد را از عادت های نوشیدنی روزانه خود قطع کنید، برای حفظ سلامتی تان بهتر است.