مواد لازم برای ماکارونی کدو سبز

کدو سبز متوسط 4 عدد

روغن زیتون 3 قاشق غذاخوری

سیر له شده 1 قاشق غذاخوری

فلفل قرمز 1/4 قاشق چایخوری

گوجه متوسط 2 عدد

پنیر پارمزان 1/2 پیمانه + مقداری برای سرو

برگ ریحان خرد خرد شده 1 پیمانه

نشاسته ذرت 1 قاشق چایخوری

آب سرد 2 قاشق چایخوری

نمک و فلفل به مقدار کافی

در تهیه ماکارونی کدو سبز، برای دست یافتن به بهترین نتیجه از کدو سبزهایی استفاده کنید که سفت باشند و همچنین گوجه‌هایی که رسیده (اما نه خیلی نرم) باشند و عِطر گوجه واقعی را بدهند.(میتوانید پس از درست کردن رشته های ماکارونی، مایه ماکارونی با گوشت چرخ کرده تهیه کنید و آنها را باهم سرو کنید) 

طرز تهیه ماکارونی کدو سبز

 اول از همه کدوها را بشویید و سر آن‌ها را جدا کنید. سعی کنید پوست کدوها را جدا نکنید، اینکار از خمیر شدن آنها جلوگیری می کند، سپس آن‌ها را با استفاده از دستگاه رشته کن یا رنده مخصوص رشته کنید. اگر هیچ کدام از آن‌ها را ندارید می‌توانید اول کدوها را با استفاده از پوست کن معمولی به صورت ورقه‌های نازک دراز برش بزنید و بعد با چاقو به صورت رشته‌های دراز ببرید. هرچه رشته‌ها درازتر باشند ماکارونی کدو سبز بیشتر شبیه به ماکارونی معمولی از آب در خواهد آمد.روغن زیتون را همراه با سیر رنده شده و پودر فلفل قرمز داخل تابه‌ای بریزید و روی شعله متوسط گاز بگذارید تا داغ شود. وقتی روغن کاملاً داغ شد، رشته‌های کدو سبز را به آن اضافه کنید. کدو سبز را حدود ۵–۷ دقیقه تفت بدهید تا پخته شود اما همچنان قدری ترد باشد. بیش از این آن‌ها را نپزید در غیر این صورت ماکارونی خمیر می‌شود. در حین سرخ کردن مرتب رشته‌های کدو سبز را زیر و رو کنید تا همه آن‌ها فرصت پخته شدن و تماس با کف تابه را پیدا کنند.

گوجه و ریحان را خرد کنید و آن‌ها را همراه با پنیر پارمزان رنده شده به تابه اضافه نمایید. ۱ دقیقه دیگر به تفت دادن ماکارونی و بقیه مواد ادامه دهید. حال ماکارونی کدو سبز و سبزیجات را با انبر بردارید و به ظرف سرو مورد نظرتان منتقل کنید. بگذارید مایع داخل تابه باقی بماند. از آن برای تهیه سس ماکارونی استفاده خواهیم کرد.

 

مایع باقیمانده داخل تابه را همچنان حرارت بدهید تا خوب داغ شود ولی به جوش نرسد. نشاسته ذرت را در کمی آب سرد حل کنید و سپس روی آب سبزیجات داخل تابه بریزید. حدود ۱ دقیقه حرارت بدهید و هم بزنید تا سس غلیظ شود. آن را بچشید و به مقدار دلخواه نمک و فلفل بزنید. سس را روی ماکارونی کدو سبز بریزید. مقداری پنیر پارمزان و برگ ریحان روی آن بپاشید و ماکارونی را سرو کنید.(نشاسته حاوی کربوهیدرات است اما چون این غذای لذیذ برای چهار نفر آماده می‌شود و مقدار نشاسته بسیار کم است از لحاظ سقف مجاز کربوهیدرات مصرفی روزانه مشکلی ایجاد نمیکند.)