واژه فست معادل کلمه روزه داری در زبان فارسی است که البته با روزه داری اسلامی کمی متفاوت است. در ادامه این مبحث به طور کامل بررسی میشود.

فست در رژیم کتو به معنای عدم دریافت مواد غذایی و کالری برای مدت معین است و تفاوت آن با روزه داری اسلامی این است که در فست کتویی شما مجاز به دریافت آب و مایعات بدون کالری نظیر چای، قهوه و دمنوش (بدون استفاده از شیرین کننده) هستید. ضمن اینکه زمان شروع و پایان فست محدود به بازه ی زمانی خاصی نیست و کاملا اختیاری است. فست با تسریع چربی سوزی به شما کمک میکند سرعت کاهش وزن خود را بطور چشمگیری بالا برده و توقف های وزنی خود را که گاها با آن مواجه میشوید بشکنید.

فست در کتو میتواند 8 ساعت، 12 ساعت، 16 ساعت و یا حتی بسته به توانایی شما بیشتر باشد. بهترین زمان بندی برای فست نسبت 16 به 8 است؛ به این معنا که 16 ساعت فست باشید و 8 ساعت غذا میل کنید. برای راحت تر بودن فست میتوانید زمانی از آن را در خواب شبانه خود سپری کنید.

از دیگر کاربرد های فست زمانی است که شما در رژیم خود چیت کرده اید (مقاله مربوط به چیت را مطالعه  کنید). بهترین اقدام بعد چیت کردن یک فست طولانی مدت میباشد. حتی اگر توانایی  آن را دارید، فست با زمانی بیشتر از 20 ساعت بسیار کمک کننده است.

اگر شما ورزش میکنید و علاقه به گرفتن فست دارید، بهترین زمان ورزش برای شما، ساعات پایانی فست است.

 بعد از هر فست، شما میتوانید از مواد غذایی حاوی چربی و پروتئین با کمترین  مقدار کربوهیدرات استفاده کنید. به عنوان مثال: تخم مرغ، مغزیجات و  کره ی  آنها، لبنیات مجاز پرچرب و ...

با قرار گرفتن در آستانه ماه رمضان، لازم به ذکر است که چنانچه شما در رژیم کتوژنیک به سرمیبرید، حین اینکه کاملا کتویی هستید میتوانید روزه بگیرید. این کار ضمن رعایت آداب شرعی، به روند کاهش وزن شما کمک شایانی میکند. در این زمینه نکاتی حائز اهمیت است که در ادامه ذکر میشود.

چنانچه شما روزه میگیرید و کتو هستید میتوانید وعده سحری خود را از هرم غذایی کتوژنیک انتخاب کنید. همچنین بهتر است افطار را با یک وعده چرب شروع کنید و تا حد امکان از کمترین میزان کربوهیدرات و قند استفاده کنید، چرا که وقتی بدن شما ساعت ها بدون غذا بوده و معده شما کاملا خالی شده است، امکان جذب بیشتری برای کربوهیدرات وجود دارد که خوردن و جذب آنها توسط بدن، میتواند شما را از فاز کتو خارج کند.

بعنوان یک پیشنهاد برای افطار، نوشیدن یک فنجان بولت پروف گزینه ی فوق العاده ای است. 

*برای اطلاعات دقیق تر راجع به بولت پروف کافیست دستور آن را در سایت مطالعه کنید*