صرع و تشنج های مکرر یکی از بیماری های شایع و ناتوان کننده ی عصبی است که میتواند در بیشتر موارد با دارو های ضد صرع کنترل شود‌. با این حال حدود ۳۰ درصد بیماران صرع های پیچیده و مقاومی دارند که درمان آنها را با شکست مواجه میکند. برخی از این بیماران منتخب جراحی نیستند پس یافتن راهی فرعی جهت کمک به کنترل بیماری حائز اهمیت است.

رژیم کتونیک از سال ۱۹۲۰ میلادی یعنی یک قرن پیش، به عنوان درمانی برای صرع های مقاوم، صرف نظر از نوع آن، مطرح شد. از آنجا که صرع یک بیماری متابولیک است و رژیم کتو سبب تغییر متابولیسم میشود پس میتواند موثر باشد. این رژیم میتواند گزینه ی مناسبی برای افرادی که صرع مقاوم به دارو دارند، در سنین مختلف، هم در کودکان و هم در بزرگسالان باشد؛ خصوصا در کودکان. گزارشات حاکی از این است که رژیم کتوژنیک موجب کاهش حداقل ۵۰ درصد از تشنج ها در نیمی از کودکان شده است.

طبق تحقیقات شرایط گرسنگی و روزه داری میتواند تاثیر مثبت بر روند بهبود صرع داشته باشد‌.
در این رژیم شرایطی که در زمان گرسنگی طولانی مدت بر بدن حاکم است، بدون احساس گرسنگی برای بدن تداعی میشود.
در زمان گرسنگی سطح کتون که از سوختن چربی ایجاد میشود، افزایش میابد. در رژیم کتو نیز به علت مصرف چربی بالا، پروتئین متوسط و کربوهیدرات کم، ساخت کتون بادی در کبد افزایش میابد.

✅ و اما رژیم کتوژنیک چگونه میتواند باعث بهبود صرع شود؟
مکانیسم ها و فاکتور های متفاوتی در این امر دخیل اند. تغییرات متابولیکی نظیر تغییر در میزان کتون و قند خون و نیز سطح انسولین و گلوکاگون ( دو هورمون تنظیم کننده قند خون) و اسید های چرب آزاد ساعاتی پس از آغاز رژیم ایجاد میشود و با ادامه رژیم عمیق تر و بیشتر میشود.
این تغییرات و تغییرات ناشناخته ی دیگر در روند بهبود تشنج ها موثر هستند.
کتون بادی ها (اجسام کتونی) که در کبد از سوختن چربی ایجاد میشوند هنگام عبور از سد خونی-مغزی و ورود به مغز، بصورت مستقیم و غیر مستقیم نقش ضد تشنجی خود را ایفا میکنند.
بطور کلی رژیم کتو سبب کاهش تحریک پذیری اعصاب و در نهایت کاهش تشنج ها میشود. (تشنج هنگامی ایجاد میشود که بطور ناگهانی اعصاب تحریک و تخلیه میشوند).
علاوه بر تاثیر کتون بادی ها عوامل دیگر نظیر افزایش اسید های چرب خون (در اثر شکستن چربی ها)، افزایش تولید انرژی و کاهش نوسانات قند خون نیز در کاهش تشنج ها موثرند.

🗯 بهتر است پیش از شروع رژیم تعداد تشنج ها در هفته یا ماه مشخص شود و با شرایط بعد از رژیم مقایسه گردد تا روند درمان بررسی شود. از زمانی که وارد فاز کتوزیس میشوید ممکن است حدود ۳ ماه زمان ببرد تا نتایج رژیم را مشاهده کنید. پس صبور باشید.

⚠️ رژیم کتو در بهبود انواع صرع و نیز شرایط مشابه صرع میتواند کمک کننده باشد اما دقت شود درصورت وجود بیماری های زیر، این رژیم توصیه نمیشود:
۱. کمبود کارنیتین
۲. نقص در بتا اکسیداسیون
۳. پورفیری
۴.کمبود آنزیم دهیدروژناز اسید های چرب با زنجیره کوتاه، متوسط و بلند
و... 

🔴 به یاد داشته باشید قبل از شروع رژیم حتما باید پزشک خود مشورت کنید و در  صورت لزوم آزمایش های مربوطه را انجام دهید و مکمل های مورد نیاز را مصرف  کنید.
لازم به ذکر است شروع رژیم به معنای قطع داروهای ضد صرع نیست. همچنین قطع ناگهانی رژیم میتواند سبب تشدید حملات تشنجی شود.